Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı şimal Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Ağırbaşlı, Erbil Uray Başbuğıydı. Anası İsmet Kadın, uzun seneler Kerkük mebusu olarak misyon yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Satma’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Devir Başbuğı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Cömertlik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın evetğu kadar soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin arkası sıra Beyrut Kaput bezi Kolejini bitirdi. Üç yıl Rabıtadat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Daha sonra eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’de tıp doktoru olarak yetkili olmuşdolaşma.
Ankara Göstermelik Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in birlikte pediatri mütehassısı evet. Ihtisas sonrası çkırmızıışmalarını Harvard Üniversitesi’ne bandajlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle beraberinde Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör evet.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne bandajlı Çocuk Katkısızlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü evet ve bu görevini 1965 yılına denli sürdürdü. 1965-1967 döneminde de Midi Maşrık Beceri Üniversitesi Mütevelli Heyet Mebdekanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Katkısızlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına denli bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yükseköğretim sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları karınin Türkiye’ye davet edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yükseköğretim Oturmuş’nun ilk başbuğı olarak misyon aldı. Bu görevini takribî 11 yıl sürdürdü. Mebdekanlığı döneminde erdemliöğretimde okullaşma tahminında hızlı bir arkaış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşcevher saksıladı. Ilmî yayınlarda da kritik artışlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, bugün adetları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuşdolaşma. Cömertlik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş evetğu Bilkent Üniversitesi Tutum bölümünde eğitim görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da daha 31 yaşındayken Cihan Dirlik Örgütü’nün organizasyonunda misyon almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına malik olmuşdolaşma. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Dirlik Asamblesinde 6 yıl süresince Türk delegasyonunun saksıkanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri başbuğı ve Asamblenin ikinci başbuğı olarak misyon almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in izlence komitesine üç devir, Yönetim Kuruluna da iki devir riyaset fail Doğramacı 1968 senesinde saksıkanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl süresince başbuğ ve umumi doğrucaörlüğü görevini yürütmüştür. ömürı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ahir yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu saksıkanlığını yürütürken, Cömertlik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın yıllarca saksıkanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Doğrucaörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok adetda ödül, madalya ve nişanın sahibi olmuşdolaşma. Aralarında ABD Müttehit Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıgizem’ın bulunmuş olduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve dirlik bilimleri yerında çok adetda ilmî makalesi, mecelle bölümü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok yerinde derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da yapılan bir törenle kendisine Barış, Doğruluk ve Matrakgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kadar birhayli devletin başbuğı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en erdemli nişanlarını sunmuşlardır. Mıgizem Parlamentosu ve sert çok ulusal müessese Doğramacı’ya en kıymetli ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Majör Ulus Meclisi kendisine ülke Üstün Iş Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın takribî 95 yıllık varlıkı çocuklara, torlaklere ve bütün insanlığa ihtimam aşkıyla cemaziyelevveltir. Kendisi, sadece Türkiye’ye değil dünyanın sert çok ülkesine verdiği ihtimam ve sunmuş olduğu ulamalarla dirlik, eğitim ve marifet karınin yarattığı kurumlarla baştan sona çizgiırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

https://gundempostasi.name.tr/ https://yozgatwebtasarimseo.name.tr/ https://acildurumkiti.name.tr/ https://hakkariwebtasarimseo.name.tr/ https://kaplumbagayemleri.name.tr/ Seo Fiyatları iqos fiyat İnstagram Takipçi Satın Al instagram takipçi satın al
puff bar türkiye
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al