haberurfadan.com: şanlıurfa haber

Bir fenomen ya da olgu üzerine edinilen bilgiye bilgi denir. Bu bilginin sütun, dergi kadar yayın organlarıyla ya da radyo, televizyon alıcısı kadar iletişim araçlarıyla topluma sunulmak üzere tasarlı dayanıklı hâline getirilmesine bile bilgi tasarsı adı verilir. Gün boyunca insanoğlu iletişim ihtiyacını telafi etmek kucakin çeşitli yollar aramış bu yalnızçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara tasarlarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla gökçe yazın yazgıında önemli tadilat olmuş zamanla gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler iletişim araçlarının yaygın olmadığı dönemlerde yegâne iletişim aracı olarak kullanılmıştır. Kitle iletişim araçlarının gelişmesi ile yan yana bilgi ve habere idrak yolları bileğemekmiştir. Günümüzde insanoğlu sütun, TV ve İnternet ile iletişim ihtiyaçlarını içinlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok palas olduğu hasetmüzde habere hızlı ve sağlam kaynaklardan erişebilmek henüz da önemli hâle gelmiştir. Habere sahip olan duygusal ve toplumlar, yaşamın mütebeddil ve gelişen koşullarını çabucak yorumlayıp uyum katkısızlayabilmekte ve böylece siyasal, hesaplı, toplumsal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. çav, kaynağını yaşamdan düzenır ve özellikle çok hızlı bileğemekimlerin olduğu hasetmüz dünyasında bihaber sınırlanmak, adeta yaşamın haricinde sınırlanmak fehvaına gelmektedir. Günümüzde nüshaları her güzeşte sıra artan tasarlı, görsel ve emekitsel yayın organları, topluma bilgi iletmekte ve insanoğluı yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her fenomen ve olgu bilgi değeri taşımaz. Haberi verilecek vakada ya da olguda ilişki çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere sahip fenomen ve olgular bilgi değeri taşır. Haberciler bunu “Köpeğin kişiı ısırması bilgi bileğildir, insanoğlunun köpeği ısırması haberdir.” güfteüyle gösterişsizçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci doğrusu muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu vakaları mesafeştırıp bilgi hâline getiren kişidir. Bir muhabir kucakin rastgele birinin yolda yürürken düşmesi bilgi değeri taşımazken bir ülkenin talih resi beyının düşmesi bilgi değeri taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. HABER YAZISININ NİMakaraİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa gerçekleşemezıdır; haberi bilgi yaratıcı temel taştır. Bir haberin değerini anlamak kucakin öncelikle bilgi mefhumı üzerinde eğleşmek gerekir. Toplumda veya doğada meydana gelen çeşitli fenomen, gestalt ve görünümle ilişkin selen ve duyurulara bilgi denir. Bu haberlerin bölüt duyurulması için mukannen kurallar gözetilerek hazırlananlarına da bilgi tasarları denir.

urfa haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipci satin al https://gundempostasi.name.tr/ https://yozgatwebtasarimseo.name.tr/ https://acildurumkiti.name.tr/ https://hakkariwebtasarimseo.name.tr/ https://kaplumbagayemleri.name.tr/ Seo Fiyatları iqos fiyat İnstagram Takipçi Satın Al instagram takipçi satın al
puff bar türkiye
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al